نکات برگزاری مراسم سالگرد فوت | اهمیت برگزاری سالگرد فوت

نکات برگزاری مراسم سالگرد فوت

Card image cap

مراسم سالگرد فوت یکی از رویدادهای مهمی است که یک سال پس از مراسم خاکسپاری و ترحیم به یاد و بزرگداشت متوفی بر سر مزار متوفی، مسجد یا در تالار پذیرایی همراه با تشریفات خاصی برگزار می‌شود. از این رو یکی از دغدغه‌های صاحبان عزا این است که این مراسم را چگونه آبرومندانه مدیریت کنند تا در خور شأن عزیز در گذشته خود باشد. از این رو در این مقاله قصد داریم که نکاتی که لازم است برای برگزاری مراسم سالگرد فوت رعایت کنید را شرح خواهیم داد تا بتوانید بهترین مراسم با بهترین پک پذیرایی ختم را برگزار کنید.

 

اهمیت برگزاری مراسم سالگرد فوت

در فرهنگ ما ایرانیان، مجالس ترحیم و یادبود پس از فوت یک شخص از نزدیکان و آشنایان اغلب با شکوه برگزار می‌شود. در بین این مراسم شامل تشییع، تدفین، سوم، هفتم، چهلم و حتی سالگرد متوفی است و برگزاری آنها داغ از دست دادن عزیز تازه سفر کرده خود را در کنار خانواده و سایر بازماندگان با غم و ماتم سپری خواهیم کرد. اما ممکن است که دلایل مختلفی همچون وقوع ناگهانی این اتفاق و از دست دادن عزیزان، عدم آشنایی با مجالس مختلف ختم و یادبود، شرایط روحی ناگوار و غیره نتوانید یک مراسم باشکوه، مجلل و دلخواه را همراه با تشریفات مناسب مانند تهیه پک میوه، تاج گل و ... تدارک ببینید.

اما در مراسم سالگرد فوت به دلیل اینکه یک سال از در گذشت متوفی گذشته است، بازماندگان فرصت کافی برای فراهم کردن تشریفات مراسم سالگرد به بهترین شکل را دارند تا یک مراسم در خور و شایسته را مهیا کنند.

 

سفارش تشریفات ترحیم 

 

نکات مهم برای تشریفات مراسم سالگرد فوت

همان‌طور که پیشتر گفته شد، مراسم سالگرد یکی از مجالس مرسوم برای درگذشتگان است که یک سال پس از درگذشت فرد متوفی و به یادبود و بزرگداشت او، در منزل، سر مزار، تالار یا مسجد و حسینیه برگزار می‌شود. در این بخش، به بیان نکاتی که لازم است برای تهیه‌ مقدمات و پذیرایی در برگزاری مراسم سالگرد فوت رعایت کنید، می‌پردازیم.

 

دعوت از میهمان‌ها برای شرکت در مراسم سالگرد

باگذشت یک سال از زمان فوت یکی از عزیزان شما شاید دوستان، آشنایان و اقوام زمان فوت آن شخص را فراموش کرده باشند، به همین دلیل لازم است که برای برگزاری هر چه با شکوه‌تر مراسم سالگرد، با روش‌های مختلف از جمله چاپ آگهی ترحیم، ارسال پیامک، چاپ کارت دعوت، تماس تلفنی و غیره میهمان‌های خود را دعوت کنید. از این طریق مکان و زمان دقیق برگزاری مراسم را به نزدیکان خود اطلاع خواهید داد.

 

رزرو مکان مناسب برای برگزاری مراسم سالگرد فوت

اغلب مراسم سالگرد فوت در تالار یا مسجد برگزار می‌شود، بنابراین یکی از موضوعات مهم در تشریفات و پذیرایی از میهمانان در این مراسم انتخاب تالار و محل پذیرایی مناسب است. در این رابطه باید با هیئت ‌امنای مسجد محل خود صحبت‌ کنید یا اینکه یک تالار پذیرایی را متناسب با تعداد میهمانان خود رزرو کنید.

به طور کلی در این مراسم نیاز به استفاده از خدماتی مانند پخش اقلام پذیرایی مانند پک میوه ختم، چای، شربت، حلوا خرما و غیره را خواهید داشت که باید قبل از مراسم هماهنگی‌های لازم را در این رابطه داشته باشید.

 

گل‌آرایی و تزئین سنگ قبر متوفی

یکی از نکاتی که باید برای برگزاری مراسم سالگرد فوت به آن توجه کنید، گل‌آرایی سنگ قبر و سفارش تاج گل ختم است که جلوه زیبایی را ایجاد کنید. امروزه این نوع خدمات به ‌صورت تخصصی توسط شرکت‌های تشریفاتی با جزئیات کامل قابل انجام است. البته بسیاری از آشنایان به رسم ادب تاج گل را برای حضور در مراسم سالگرد تهیه می‌کنند که بعد از تحویل باید آنها را در کنار تاج گلی که برای مراسم ختم سفارش دادید در معرض دید دیگر میهمانان قرار دهید.

البته در بین نباید از تزئین مزار متوفی غافل شوید و گل‌آرایی دور سنگ مزار یکی از زیباترین اتفاقاتی است که باید به بهترین شکل انجام شود. برای این کار می‌توانید از گل‌های مختلفی از جمله گل داوودی، گلایول، شب بو و غیره استفاده کنید و تزیین آنها به نحوه احسن متناسب با فضای موجود باشد.

 

 

تهیه پک پذیرایی برای برگزاری مراسم سالگرد فوت

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در مراسم سالگرد و ترحیم به آن توجه شود، تهیه و استفاده از پک‌های پذیرایی مخصوص این مناسبت است. البته روش پذیرایی بستگی به محل برگزاری مراسم دارد به طوری که که اگر مراسم سالگرد و یادبود بر سر مزار متوفی برگزار می‌شود باید پک میوه ختم تدارک ببینید. بنابراین از قبل در یک بسته‌بندی مناسب با توجه به بودجه خود می‌توانید چند نوع میوه، حلوه و خرما را درون آن قرار داده و بین مهمانان خود که بر سر مزار حضور یافتند توزیع کنید.

اگر مراسم پذیرایی در مسجد یا تالار برگزار می‌شود، جهت پذیرایی از میهمانان می‌توانید علاوه بر پک میوه، چای، شربت، نسکافه، شیر کاکائو، حلوا خرما، شیرینی و غیره را آماده کنید. سفارش تهیه پک پذیرایی باعث سهولت استفاده و حمل آسان آنها توسط میهمانان خواهد شد. برای سفارش پک دلخواه خود با مشاوران فروش ما تماس بگیرید.

 

آماده‌سازی سینی حلوا خرما

امروزه شیوه پذیرایی از میهمانان در برگزاری مراسم سالگرد فوت بسیار تغییر کرده است و دیگر پختن حلوا به روش سنتی مرسوم نیست. بر این اساس سینی‌های حلوا خرما در انواع طرح‌ها، طعم‌ها و اندازه‌های مختلف به صورت کاملا بهداشتی و با تزیین درخور شأن مراسم به شکل آماده وجود دارند که با سفارش آنها می‌توانید یک مراسم آبرومندانه را تجربه کنید.

 

 آماده‌سازی سینی حلوا خرما

 

رزرو و هماهنگی با مداح

یکی دیگر از اقدامات لازم و ضروری برای برگزاری مراسم سالگرد فوت، حضور مداح و قاری جهت مدیریت و ایجاد فضای حزن و اندوه در مراسم است. یک مداح با خواندن نوحه و بیان مطالبی درباره شخص متوفی باعث گرم شدن مجلس خواهد شد و قاری نیز تلاوت آیات قرآن می‌پردازد.

البته در برخی از شهرها براساس آداب و رسوم خاصی که وجود دارد، حضور گروه‌های موسیقی سنتی و عرفانی در مجالس ترحیم بسیار مرسوم است. در این نوع گروه‌های موسیقی افراد به نواختن نی و دف با ریتم و موسیقی غمگین و خواندن اشعار عرفانی باعث باشکوه شدن مراسم می‌شوند.

 

نحوه استفاده از خدمات برگزاری مراسم سالگرد فوت

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی افراد و وجود مشکلاتی متعدد ناشی از ترافیک، عدم دسترسی آسان به بازار جهت خرید اقلام مورد نیاز برای پذیرایی از میهمانان حاضر در مراسم سالگرد فوت بسیاری از صاحبان عزا از شیوه پذیرایی نوین استفاده می‌کنند.

بنابراین شما نیز جهت انجام هر چه مناسب‌تر امور پذیرایی این نوع مجالس خود بهتر است از خدمات شرکت‌هایی که در حیطه تشریفات مجالس ختم فعالیت دارند، استفاده کنید. در این رابطه مجموعه خدمات ترحیم یاران تلاش دارد خانواده داغدار متوفی را با ارائه خدمات ویژه به بهترین شکل همراهی کند و علاوه بر برگزاری مراسم سالگرد فوت به صورت آبرومندانه تسلای دل بازماندگان آنها نیز باشد.

ترحیم یاران با سابقه طولانی در زمینه تشریفات ترحیم و سالگرد توانسته است با ارائه خدمات با کیفیت، نظر بسیاری از مشتریان خود را جلب کند. در این مجموعه پک میوه ختم، حلوا خرما، تاج گل، آب معدنی، نوشیدنی خنک و دیگر اقلام پذیرایی از میهمانان در حین برگزاری مراسم ترحیم، بدون دردسر و با بسته‌بندی‌های مناسب و بهداشتی برای مشتریان جهت توزیع آماده می‌شود.

بر این اساس شما می‌توانید برگزاری مراسم سالگرد عزیزان تازه درگذشته خود را به تیم تشریفات و پذیرایی ما بسپارید و با آسودگی خاطر در این رویداد مهم حضور پیدا کنید و دیگر نگران فرایند برگزاری و پذیرایی از میهمانان خود نباشید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر