گل آرایی مزار و سنگ قبر | چرا باید مزار را گل آرایی کرد؟

گل آرایی مزار و سنگ قبر

Card image cap

گل آرایی مزار و اهدای تاج گل تسلیت در مراسمات، تشییع، ترحیم، سوم، هفتم، چهلم و سالگرد به صاحبان عزا در حال حاضر به یکی از آداب و رسوم متداول این مراسمات تبدیل شده است. از این رو ایده های مختلف و متنوعی برای دیزاین سفارشات مراسمات ختم به وجود آمده اند که با انواع گل ها، شمع ها و سایر وسیله های تزئینی آماده می شوند.

 

ضرورت و اهمیت گل آرایی مزار

گل آرایی مزار با انواع گل های دارای نماد روح پاک و آرامش بخش در کنار اهدای فاتحه، قرائت قرآن و توجه به مسائلی از جمله ادای حق میت (که پیش از مرگ بر گردن او بوده است) می تواند باعث آرامش روح متوفی شود. در کنار این موضوع اهدای تاج گل ترحیم به صاحبان عزا نیز سبب تسلی خاطر آنهاست و همچنین به نوعی احترام و ارادت شما به متوفی و نزدیکان او را نشان می دهد.

 

نحوه گل آرایی مزار و سنگ قبر

گل، مظهر زیبایی و طراوت و پاکی و پاکیزگی است. از این رو گل آرایی مزار و سنگ قبر می تواند فضای معنوی و آرامش بخشی مهیا کند. همانطور که گفتیم در حال حاضر گل آرایی مزار و سنگ قبر در انواع طرح ها انجام می شود که هریک از آنها می توانند با ایده ای خلاقانه، زیبا و منحصر به فرد طراحی شوند.
هر چند که پیش از این به منظور گل آرایی سنگ قبر تنها از دسته گل ها و سبد گل های دیزاین شده به حالت پهن استفاده می کردند و آن را بر روی سنگ قبر قرار می دادند اما امروزه بستر کشت گل های طبیعی در خود سنگ قبر فراهم شده است. به عبارتی طراحان سنگ قبر قسمتی از سنگ را می تواند قسمت های حاشیه سنگ یا قسمت وسط آن باشد به صورت فرورفته طراحی کنند که با ریختن خاک های مخصوص در این قسمت ها می توان گل های طبیعی را در آنها کاشت و از زیبایی آنها بر سر مزار تا مدت ها بهره مند شد. البته در این موارد لازم است که به گل ها در فصول بهار و تابستان رسیدگی شود و مسلما در فصول سرد سال گلی در این قسمت های تعبیه شده وجود نخواهد داشت. با این همه گل آرایی مزار امری سلیقه ای است و برخی افراد تعبیه بستر گل بر سنگ قبر را می پسندند و برخی دیگر استفاده از سبد گل های مجزا را ترجیح می دهند.
سبد گل های مخصوص مزار نیز امروزه شکل متفاوتی به خود گرفته اند. برخی از آنها به شکل مستطیل توخالی در ابعاد و اندازه قبر طراحی می شوند و بر روی آن قرار می گیرند (به نوعی ای حاشیه ای برای سنگ قبر محسوب می شوند)، برخی به صورت پهن طراحی شده و همراه با شمع های بزرگ و مشکی برای قرار دادن در قسمت وسط قبر مناسب هستند و در برخی دیگر در کنار سبد گل مخصوص سنگ مزار، تاج گل تسلیت مخصوص سنگ بالای مزار (عکس متوفی) نیز طراحی و استفاده می شود.

 

سفارش تاج گل

 

چه زمان هایی نیاز به انجام گل آرایی مزار وجود دارد؟

همانطور که در ابتدای متن نیز بدان اشاره کردیم در انواع مراسمات تشییع، ترحیم، هفتم، چهلم، سالگرد و ... گل آرایی مزار انجام می شود. برای گل آرایی مزار در مراسم تشییع، ترحیم، سوم و هفتم چون هنوز سنگ قبر بر روی مزار گذاشته نشده بهتر است از سبد گل های دیزاین شده در طرح های مختلف استفاده شود. تاج گل های با ابعاد کوچک و مناسب نیز برای قرار دادن در قسمت بالای قبر در این مراسمات می توانند مناسب باشند.
اما در مورد گل آرایی مزار پس از قرار دادن سنگ قبر یعنی در مراسمات چهلم، عید سیاه و سالگرد می توان از سبد گل های در ابعاد سنگ قبر و همچنین سبد گل های مناسب گل آرایی عکس مرحوم یا مرحومه بر روی بالای مزار استفاده کرد. هر چند که برخی افراد علاوه بر این گل آرایی ها در مراسمات رسمی، هر پنجشنبه برای رفتن به مزار عزیز خود اقدام به خرید سبد گل یا دسته گل می کنند و از این رو باعث شادی و آرامش روح متوفی می شوند.

چه گل هایی برای گل آرایی مزار مناسب هستند؟

گل آرایی مزار را نمی توان با هر گلی انجام داد. نوع، رنگ و دیزاین گل ها برای مراسم ختم باید کاملا مخصوص و مناسب حال و هوای مراسم باشد. علاوه بر گل آرایی مزار برای دیزاین تاج گل ترحیم نیز از این گل ها می توان استفاده نمود. لیستی از گل های مناسب برای گل آرایی مزار، همراه با نماد و مفهوم هر یک از آنها در ذیل آورده شده است.

  • گل رز

برای دیزاین سفارشات گل و گل آرایی سنگ مزار بهتر است از رنگ سفید این گل استفاده شود. گل رز سفید نماد خلوص، پاکی و معصومیت است.

  • گل لیلیوم

گل زیبای لیلیوم یا سوسن از جمله متداول ترین گل های مخصوص مراسم ختم و سر مزار محسوب می شود. این گل را می توان نماد صداقت، قدرت و ارزش های اخلاقی والا در نظر گرفت. در میان رنگ های مختلف گل لیلیوم نیز بیشتر از رنگ سفید آن جهت آماده سازی سفارشات مراسمات ختم و گل آرایی مزار استفاده می شود.

  • گل گلایل

گلایول احساسات عمیق قلبی شما را نشان خواهد داد و از جمله معروف ترین گل های مخصوص مراسمات غم و عزا محسوب می شود.

 

گل آرایی مزار

 

  • گل ارکیده

این گل نماد عشق ابدی در نظر گرفته شده است و با اهدای آن ارادت قلبی و همیشگی خود به متوفی را نشان می دهید.

  • گل نرگس

گل نرگس از آنجایی که در فصل بهار می شکفد و نوید آمدن بهار را می دهد نماد حیات دوباره است و استفاده از آن به منظور گل آرایی مزار می تواند در کنار زیبایی خیره کننده بسیار پر معنی و مفهوم باشد.

  • گل زنبق

گل زنبق سفید نیز همچون گل رز سفید نماد پاکی و معصومیت است و از آن در ترکیب با سایر انواع گل های مذکور در بالا می توان برای دیزاین سبد گل یا تاج گل تسلیت و همچنین گل آرایی تخصصی مزار استفاده نمود.

 

بیشتر بخوانید: چرا استفاده از تاج گل در مراسم ترحیم مهم است؟

 

ایده های گل آرایی زیبا در شان متوفی

ایده های گل آرایی زیبا با انواع گل های آرامش بخش و پر معنی و مفهوم می توانند پیام تسلیت شایسته شما را منتقل کنند. علاوه بر این طراحی های گل زیبا و خلاقانه به نوعی احترام و عرض ارادت به شان متوفی محسوب می شوند.

 

گل آرایی سنگ قبر 

شرکت ترحیم یاران

جهت انجام گل آرایی مزار و سنگ قبر، گل آرایی قاب عکس و تهیه و ارسال  به مراسمات ختم، نیازی نیست به فکر هماهنگی و انجام مقدمات کار، سفارش، تحویل و تقدیم آنها باشید. ما در مجموعه ترحیم یاران تمامی این امور را برای شما تسهیل نموده ایم. اگر صاحب عزا هستید و برای برگزاری مراسم نیاز به گل آرایی مزار، سنگ قبر و قاب عکس دارید یا اگر قصد عرض تسلیت محترمانه با اهدای تاج گل و دسته گل به نزدیکان متوفی را دارید می توانید جهت دریافت بهترین خدمات با مناسب ترین قیمت ها به ما اطمینان نمایید.

 

سفارش آنلاین تاج گل ترحیم

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر