آداب و چگونگی برگزاری مراسم چهلم | شرکت ترحیم یاران

آداب و چگونگی برگزاری مراسم چهلم

Card image cap

با از دست دادن یکی از عزیزان زندگیمان، غمگین و افسرده می شویم و جای خالی او را حس می کنیم. فشار عصبی و ناراحتی روحی ممکن است، قدرت مدیریت و کنترل امور را از ما بگیرد. این واکنش طبیعی است و به دست گرفتن امور در این وضعیت بسیار دشوار خواهد بود. اما در این بین یکی از دغدغه های مهمی که برای صاحب عزا وجود دارد، برگزاری مراسم ترحیم به بهترین نحو ممکن می باشد. از سفارش تاج گل ترحیم گرفته تا تهیه کردن پک میوه ختم نیازمند کمک و همراهی بستگان است. خوشبختانه با تاسیس مراکز ارائه دهنده خدمات برای مجالس ترحیم، کار راحت تر شده است و می توان انتظار برگزاری مراسم آبرومندانه ای را داشت. مراسم سوم، هفتم و چهلم از مهمترین مراسمی هستند که برای متوفی برگزار می شود. در این مطلب به آداب و نحوه برگزاری مراسم چهلم اشاره می شود و نکات لازم برای برگزاری هرچه بهتر مراسم ختم بیان خواهد شد.

 

استفاده از رنگ مشکی

یکی از رسومات مشترکی که در اکثر کشورهای دنیا وجود دارد، پوشیدن لباس مشکی برای مراسم ترحیم می باشد. این باور مشترک که رنگ مشکی نماد غم و عزا می باشد، در بین افراد زیادی وجود دارد. با این وجود در دین مبین اسلام هیچ اجباری برای پوشیدن لباس مشکی در مراسم ختم وجود ندارد. استفاده از لباس های تیره در مراسم های سوگواری به زمان روم باستان برمی گردد که به مرور زمان در بیشتر مراسم های ترحیم مورد استفاده قرار گرفت. تزیین کردن محیط با استفاده از پارچه های مشکی و تاج گل ترحیم نیز می تواند محیط مراسم را آماده کند.  

 

برگزاری مراسم چهلم

 

اطلاع رسانی به نزدیکان

تماس تلفنی با اقوام و اطلاع رسانی به آنها برای شرکت در مراسم چهلم، یکی از آداب های مهم در برگزاری این مراسم به حساب می آید. واقعیت این است که حضور اطرافیان دلگرمی محسوب می شود و حضور آنها می تواند غم و اندوه از دست دادن متوفی را کم کند. سفارش تاج گل ختم، فراهم کردن پک میوه، سینی حلوا و خرما وسایل پذیرایی از مهمانان نیز وظیفه ای می باشد که بر دوش صاحب عزا است اما با توجه به حال روحی نامساعدی که افراد در این وضعیت دارند بهتر است این وظیفه به یکی از اقوام با تجربه و مورد اعتماد واگذار شود. در ادامه به چاپ اعلامیه ترحیم و آداب پذیرایی از مهمانان اشاره می کنیم و شیوه صحیح سفارش پک میوه ختم را توضیح می دهیم.

 

چاپ کردن اعلامیه ترحیم

علاوه بر تهیه تاج گل، از تشریفات پر اهمیتی که برای مراسم چهلم وجود دارد، چاپ کردن اعلامیه می باشد. همکاران و دوستانی که از برگزاری مراسم اطلاع ندارند با دیدن اعلامیه ترحیم از زمان و مکان برگزاری مراسم اطلاع پیدا می کنند. نصب اعلامیه ترحیم در مکان هایی که متوفی را می شناختند از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث اطلاع رسانی به افراد می شود. توجه داشته باشید که در چاپ اعلامیه باید اسامی اشخاص نزدیک به متوفی قید شود زیرا گاهی اوقات افرادی که در مراسم شرکت می کنند شناختی از متوفی ندارند ولی به واسطه شناخت صاحب عزا در مراسم شرکت می کنند.

 

سفارش پک میوه ختم

 

آماده سازی مکان مراسم

برای برگزاری مراسم ترحیم عده ای از افراد منزل را انتخاب می کنند. عده زیادی نیز برای برگزاری بهتر مراسم، مساجد را مناسب می دانند. حتما ظرفیت مسجد برای پذیرایی از مهمان ها در نظر گرفته شود. بهتر است مسجدی که انتخاب می شود در نقاط شلوغ شهر نباشد چرا که پیدا کردن جای پارک و رهایی از ترافیک برای مهمانان دشوار خواهد بود. در این صورت باید قبل از برگزاری مراسم و چاپ اعلامیه با مسجد مد نظر هماهنگی های لازم صورت گیرد. چنانچه صاحب عزا شخصی را برای پذیرایی از مهمان ها نداشته باشد با هماهنگی های لازم اشخاصی برای پذیرایی از مهمانان در مراسم حضور خواهند داشت. مسجدی که انتخاب می کنید باید از وسایل سرمایشی یا گرمایشی مناسب برخوردار باشد.

 

پذیرایی مناسب از مهمانان

از دست دادن افراد مهم زندگی ما، امری غیرقابل پیش بینی است. در این شرایط آمادگی پذیرایی برای صاحبان عزا مقدور نمی باشد. در مراسم چهلم با سینی حلوا و خرما از مهمانان پذیرایی صورت می گیرد. برای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم، بهتر است از سینی حلوای آماده استفاده شود. طبق عقاید قدیمی که بین مردم وجود دارد، حلوا اندوه را از بین می برد. برای پذیرایی از مهمانان سینی خرما آماده نیز وجود دارد که می توان برای مراسم چهلم تهیه کرد. به اعتقاد ما، خرما میوه ای بهشتی می باشد که استفاده از آن در مراسم های ترحیم توصیه می شود. علاوه بر این تهیه پک میوه ختم نیز یکی از رسوماتی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. پک میوه با بسته بندی های مناسب به فروش می رسد. بسته بندی پک میوه باید به گونه باشد که کوچکترین آسیبی به محتویات آن وارد نشود. میوه هایی که در پک میوه ترحیم استفاده می شود بستگی به سلیقه صاحب عزا خواهد داشت. به طور معمول در پک میوه ختم از موز، سیب و خیار استفاده می شود. علاوه بر این از آبمیوه و کیک و شیرینی نیز می توان در بسته بندی ها استفاده کرد. برای تهیه پک میوه ختم می توان روی پک میوه آماده نیز حساب باز کرد. در این صورت با صرفه جویی در زمان می توان پک میوه مناسبی را تهیه کرد. قیمت این پک میوه بر اساس سفارش شما و محتویات داخل آن محاسبه خواهد شد.

 

اهمیت تاج گل در مراسم چهلم

 

استفاده از تاج گل ختم

گل آرایی کردن مراسم حرکت بسیار زیبایی است که سال هاست در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. تاج گل در اندازه های مختلف قابل سفارش می باشد. قیمت تاج گل بر اساس گل هایی که در تهیه آن استفاده شده است متغیر می باشد. هرچه قدر گل های مورد استفاده در تاج گل ترحیم گران تر باشد، قیمت تاج گل نیز بیشتر خواهد شد. استفاده از گل های سفید در تاج گل بسیار معمول است چرا که علاوه بر جلوه زیبا، باعث آرامش روح می شود. به طور معمول در آماده کردن تاج های گل از گل رز، لیلیوم، داوودی و گلایل استفاده می شود.

 

رزرو خطیب و واعظ

به جز تهیه پک میوه و تاج گل ترحیم، از آداب و رسوم دیگری که برای مراسم چهلم متوفی وجود دارد، رزرو خطیب برای برگزاری و حضور در مراسم می باشد. بهتر است برای مداحی و سخنرانی، افرادی انتخاب شوند که از تسلط کافی برای برگزاری مراسم برخوردار هستند. ابراز همدردی با بازماندگان و تشکر کردن از افرادی که در مراسم حضور پیدا کرده اند یکی از وظایف این افراد به شمار می رود. توجه داشته باشید که افراط در این موارد موجب خستگی مهمانان می شود و وقت را نیز تلف خواهد بود. انتخاب مداح مناسب نیز اهمیت بسزایی دارد چرا که برخی از مداحان با انتخاب نوحه های بسیار سوزناک، نه تنها سهمی در کم کردن غم بازمانده نخواهند داشت بلکه غم دیگری نیز به غم آنها اضافه می کنند.

 

پک میوه ختم برای مراسم چهلم

 

چیدمان میز

استفاده کردن از تاج گل ترحیم، عکس متوفی، گلاب پاش، روشن کردن شمع از آدابی است که برای چیدمان میزهای ورودی مسجد یا منزل صورت می گیرد. علاوه بر این می توان از قرآن نیز برای چیدمان میز استفاده کرد. استفاده از گلاب به دلیل وجود خاصیت ضد افسردگی آن توصیه می شود. چنانچه پخش قرآن در مراسم امکان پذیر باشد نباید از آن غافل شد زیرا علاوه بر تسلی خاطر بازماندگان به آمرزش متوفی نیز کمک خواهد کرد.

شرکت خدماتی و تشریفاتی ترحیم انواع خدمات ترحیم را به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. برای سفارش انواع خدمات می توانید با شماره های 09126771620 یا 02144202300 تماس بگیرید. 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر