نکات مهم در تهیه پک پذیرایی مراسم ترحیم | ترحیم یاران تهیه کننده پک میوه ترحیم

نکات مهم در تهیه پک پذیرایی مراسم ترحیم

Card image cap

امروزه به مناسبت روزهای مختلف، افراد مراسمات متعددی را برگزار می کنند که از جمله آنها مراسم ترحیم است. نکاتی در خصوص برگزاری هر یک از این مراسم ها وجود دارد که رعایت آنها به برگزاری بهتر مراسم کمک شایانی خواهد کرد. پذیرایی مراسم ترحیم یکی از بخش های اصلی و مهم آن محسوب می شود که خود به تنهایی نکات زیادی را در برمی گیرد. ما در این مقاله قصد داریم تا صفر تا صد پذیرایی مراسم ترحیم و مخصوصا پک میوه ترحیم آن در اختیار شما خوانندگان عزیز و محترم قرار دهیم؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید. 

 

برگزاری مراسم ترحیم

یکی از آداب و رسوم دیرینه مردم در سراسر جهان، برگزاری مراسم ترحیم برای فرد فوت شده (متوفی) می باشد. گرچه هدف عمده از برگزاری آن در تمام نقاط جهان یکی بوده اما نحوه و روش برگزاری این آداب و رسوم در هر کشوری بر اساس فرهنگ آن با دیگر کشورها متفاوت است. کشور ما نیز از گذشته های دور این آیین را برای از دست رفتگان خود پاس داشته و امروزه مردم به شکل مدرن تری مراسم ختم و پذیرایی را برگزار می کنند. پذیرایی مراسم ترحیم در قالب تهیه پک پذیرایی ختم به عنوان یکی از بخش های اصلی آن به نشانه احترام به متوفی و افراد حاضر در مراسم باید به شیوه ای پسندیده به اجرا درآید. پذیرایی به شکل های مختلف نیز بخشی از مراسم ترحیم می باشد. 

به طور کل شروع مراسم ترحیم با به خاک سپردن متوفی آغاز شده و تا یک سال برای زنده نگه داشتن یاد مرحوم این مراسم به طول می انجامد. مراسم ترحیم در گذشته ایران زمین بدین گونه بود که تا 7 روز بعد از مرگ متوفی و به خاک سپردن او تمامی همسایگان و آشناهای خانواده او برای صاحب عزا تمامی پخت و پز ها را بر عهده می گرفتند. همچنین عده ای برای کمک به صاحب عزا در برگزاری مراسم مبلغی را به صورت نقدی به عنوان یک هدیه به او تقدیم می کردند امروزه برخلاف گذشته مراسمات ترحیم و ختم در مساجد و حسینه ها برگزار شده و برای پذیرایی میهمانان در مراسم ترحیم از خرما، حلوا و میوه استفاده می کنند. پذیرایی مراسم ختم در زمان برگزاری مراسم و حتی تا بعد از تمام شدن آن با صرف شام یا نهار در یک تالار و رستوران به طول می انجامد. که امروزه شکل آن تغییر کرده بازماندگان متوفی با تهیه پک پذیرائی ترحیم و پک میوه ترحیم از میهمانان خود پذیرایی می کنند. 

 

پذیرایی مراسم ترحیم

 

تاریخچه پذیرایی در مراسم ترحیم

مراسم ترحیم یکی از امور معمول و رایج در بین مردم است که بعد از فوت شخصی، نزدیکانش برای گرامی داشت یاد او برگزار می کنند. وظیفه پذیرایی اینگونه از مراسمات در گذشته توسط همسایگان و نزدیکان فرد متوفی انجام می گرفته و صاحب عزا بدون هیچ دغدغه ای به عزاداری خود می پرداخت. مراسم ترحیم قدیم ایران به این صورت بود که با پهن کردن شالی ترمه مانند بر روی میز یا زمین و قرار دادن یک جلد قرآن، گلاب پاش و کتابچه های قرآنی به همراه عکس فرد متوفی و چند شاخه گل و ظرف های خرما و حلوا صورت می گرفت. همچنین از نان گندم به منظور دور کردن پلشتی ها و انواع چای، خرما، شیر، حلوا و… در این مراسم از میهمانان و عزاداران پذیرایی می کردند.

 

پذیرایی مراسم ختم

 

تهیه پک پذیرایی مراسم ترحیم

امروزه با پیشرفت بخش ها مختلف زندگی انسان ها شاهد تغییراتی در نحوه پذیرایی مراسمات ترحیم هستیم به نحو که از بسته یا پک پذیرایی ختم برای پذیرایی از مهمانان تهیه می شود. مسئولین برگزار کننده مراسم ترحیم این بسته ها را پیش از مراسم آماده کرده و یا به صورت آماده از بازار خریداری می کنند. انواع متعدد پک های پذیرایی وجود دارد که صاحب عزا با توجه به بودجه مورد نظر خود می تواند برای تهیه آن اقدام کند. پک میوه ترحیم به طور کل ممکن است بنابر خواسته فرد صاحب عزا شامل موارد زیر باشد:
- سیب
- موز
- خیار
- پرتقال
- و...

همچنین علاوه بر میوه در پک پذیرائی ترحیم می توان از موارد مطرح شده در زیر نیز استفاده کرد.

- آجیل مشکل گشا
- انواع کیک ها یا آب میوه ها
- خرما یا حلوای خرما
- کارد، قاشق و چنگال یکبار مصرف 
- دستمال کاغذی 
- و...

 

انواع پک میوه ترحیم


پک میوه برای پذیرایی در مراسم ترحیم

مسئولین برگزار کننده مراسم ترحیم می توانند با توجه به فصل سال، میوه مناسب برای پک پذیرایی میهمانان را تهیه کنند. معمولا در فصول سرد سال از پرتقال، کیوی استفاده می کنند. همچنین یکی دیگر از گزینه های مناسب برای پذیرایی در مراسم ختم، تهیه سیب های زرد و قرمز است. موز و خیار نیز از جمله میوه هایی هستند که به راحتی در تمام فصول سال می توان از آنها در پک پذیرایی ختم خود استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید: صفر تا صد پذیرایی مراسم ترحیم
 

نکات مهم هنگام تهیه پک میوه برای پذیرایی مراسم ترحیم

پذیرایی مراسم ترحیم جز اصلی و اساسی اینگونه از مراسمات محسوب شده؛ بنابراین هنگام خرید و انتخاب میوه ها برای آماده سازی پک پذیرایی ختم حتما به کیفیت، سرمازده نبودن، ظاهر مناسب، خشک و آبدار بودن آنها دقت کنید. بهتر است به جای صرف هزینه های سرسام آور برای تهیه میوه پک های پذیرایی، بیشتر به فکر کیفیت معنوی فضای مراسم ترحیم بوده و میوه هایی مرغوب با قیمت مناسب را برای برگزاری یک مراسم آبرومندانه تهیه کنند. نکات دیگر که هنگام تهیه میوه برای پذیرایی مراسم ترحیم باید به آن دقت شامل شامل موارد زیر است:

- خرید میوه در ساعات اولیه صبح از تره بار
- دستچین کردن میوه های هنگام خرید و شستشوی آنها
- برنامه ریزی دقیق و زمان بندی شده برای بسته بندی پک میوه ترحیم و آماده سازی آنها
- سفارش اینترنتی بسته های پذیرایی و میوه مراسم ختم با توجه به مشغولیت های فراوان

 

مزایای تهیه پک میوه ترحیم

- آرامش و تمرکز بیشتر صاحبان عزا برای برگزاری مراسمی آبرومندانه
- کاهش وقت و زمان شما و هزینه های حمل و نقل
- ممانعت از جمع شدن نیروی انسان در یک مکان مناسب به منظور انجام کارهایی برای بسته بندی
- ریخت و پاش های نامتعارف و غیر اصولی

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر