نکات کلیدی تشریفات مراسم ختم | برگزاری مراسم ختم با شکوه

نکات کلیدی تشریفات مراسم ختم

Card image cap

از دست دادن عزیزان غمی بزرگ است و در اکثر مواقع، ناگهانی رخ می دهد. تهیه ملزومات برگزاری مراسم ختم مانند تهیه تاج گل ترحیم، پک میوه ترحیم، حلوا خرما و ... و همچنین برگزاری مراسم تدفین، بدون دانستن نکات کلیدی تشریفات مراسم ختم، و عدم رعایت این نکات، غم دوچندان و سرگردانی بزرگی را برای بازماندگان برجا می گذارد. برای دانستن نکات کلیدی مراسم ختم، حتما نباید عزیزی را از دست داده باشید؛ اگر دوست یا آشنایی، دچار این مشکل شده اند. شما با دانستن این نکات می توانید، تسلی خاطری برای عزیزتان باشید. پس با ما همراه شوید.

 

تعریفی کوتاه از مراسم ختم

معمولا مراسم ختم، در سومین روز درگذشت متوفی، توسط بازماندگان برگزار می شود. این مراسم به نوعی همدردی دوستان و آشنایان با بازماندگان است. در این مراسم که بعد از مراسم تدفین ارزشمند بوده و برای بازماندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در مراسم ترحیم، برای متوفی طلب آمرزش می شود و مدعوین، با صاحبان عزا همدردی می کنند.

 

بررسی نکات کلیدی تشریفات مراسم ختم

تمام مراسمات برای اینکه آبرومندانه برگزار شوند؛ نیاز به تشریفات و تدارکات خاص دارند. مراسم ختم به علت اینکه، غم عزیز از دست رفته، بر دل بازماندگان سنگینی می کند و از طرفی نیز دوستان و آشنایان برای تسلی دادن، به دیدن، بازماندگان می آید. قطعا صاحبان عزا را دچار سردرگمی می کند. لذا دانستن نکات لازم در مورد تدارکات مراسم ختم، صاحبان عزا را بسیار یاری می کند. نکاتی کوتاه، ولی کاربردی را ذکر خواهیم کرد؛ امید است که هیچ گاه به کارتان نیاید.

 

انتخاب مسجد در محدوده محل زندگی

اولین قدم برای آماده سازی تشریفات مراسم ختم، انتخاب مسجد مناسب، برای برگزاری مراسم می باشد. برای داشتن انتخاب مناسب، حتما سعی کنید؛ تمام جوانب را بسنجید. از ترافیک منطقه ای که مسجد مورد نظر شما، آنجا قرار دارد؛ تا فاصله محل زندگی مدعوین. در صورتی که مهمانان شما، اکثرا در منطقه خاصی هستند؛ حتما مسجدی را انتخاب کنید؛ که در این محدوده قرار داشته باشد.
امکانات مسجد را نیز از قبل بررسی کنید. مانند سیستمهای گرمایشی و سرمایشی، سرویس های بهداشتی و...
حتما تدارکات پذیرایی مراسم ختم را، از صبح زود به مسجد برسانید. برای این کار می توانید از موسسه هایی که این کار را انجام می دهند؛ کمک بگیرید. استفاده از این خدمات هم خیال بازماندگان را برای داشتن مراسمی آبرومندانه راحت می کند و هم این مسئولیت را از دوش آنها کم می کند.

 

تشریفات مراسم ترحیم

 

اطلاع رسانی به مهمان ها

با مشورت اعضای خانواده، لیستی از کسانی را که می خواهید؛ دعوت کنید؛ تهیه نمایید. معمولا در این مراسم، امکان دارد؛ نام آشنا یا فامیلی به طور سهوی فراموش شود و این موضوع، بعدها سبب دلخوری گردد. لذا، لیست مهمانها را چندین بار چک نمائید.
تعداد مدعوین را با توجه به شرایط مسجد انتخابی خود، در نظر بگیرید. بعد از تهیه لیست و مشخص شدن تعداد مهمانها، آگهی ترحیم مناسبی را تهیه کنید. تعدادی آگهی را در نزدیکی مسجد نصب کنید؛ تا مهمانها، در پیدا کردن مسجد، راهنمایی شوند. برای کسانی که امکان ارسال آگهی ترحیم را دارید؛ حتما جهت دعوت، آگهی ترحیم ارسال کنید. ضمنا به مهمانهایی که در راه دور زندگی می کنند. در زمان مناسب اطلاع دهید؛ تا بتوانند به موقع در مراسم حاضر شود.


تدارکات پذیرایی مانند پک میوه ختم، حلوا خرما، غذا و آب

پذیرایی مراسم ختم در کرونا، خود معضل دیگری است. تهیه پک میوه ختم، خرما، غذا و ... در شرایطی که این بیماری وجود دارد و صاحبان عزا، علاوه بر غم از دست دادن عزیز خود، باید نگران مهمان ها هم باشند و دلهره داشته باشند؛ که آیا مراسم بدون هیچ مشکلی برای مهمان ها تمام می شود و یا خدایی ناکرده چند روزی پس از تمام شدن مراسم، خبری از بیماری و مبتلا شدن عزیزی به کرونا را خواهند شنید. تدارکات کامل، پک پذیرایی ختم، یکی از تشریفات مراسم ختم محسوب می شود. حتما در صورتی که این تدارکات را خودتان تهیه می کنید. نکاتی زیر را در نظر داشته باشید:

 • اقلام تهیه شده حتما به تعداد نفرات باشد و حتی تعداد معینی هم بیشتر از لیست دعوت شدگان تهیه کنید.
 • حتما میوه ها به صورت پک شده تهیه شود و نیز میوه هایی را انتخاب کنید که طی یک یا دو روز، در بسته بندی خراب یا پلاسیده نشوند.
 • خرما و حلوا در ظروف مناسب، قرار داده شود.
 • غذاها حتما در ظروف یکبار مصرف و ترجیحا آلومینیومی تهیه گردد.
 • از آب معدنی در مراسم استفاده کنید؛ تعداد آب معدنی در مسجد و تعدادی هم در محل تدفین قرار داده شود.
 • حتما قاشق و چنگالها به صورت پک و در پلاستیک آماده شود.
 • سعی کنید چندین بسته ماسک در محل مراسم داشته باشید.

رعایت نکات بالا کمک می کند؛ تا پذیرایی مراسم ختم در کرونا به بهترین نحو انجام شود.

 

 

 

رزرو مداح و سخنران

مداحی مراسم ختم و اشعاری که مداح در این مراسم به زبان می آورد؛ صحنه ای است که می توان گفت، تا سالها در ذهن بازماندگان باقی می ماند. پس حتما در زمان رزرو مداح و سخنران، که یکی از مراحل تشریفات مراسم ختم تلقی می شود؛ تا حدا امکان دقت نمائید. ضمنا آدرس محل دقیق مراسم برای مداح و سخنران ارسال شود و حدالمقدور یکی از نزدیکان برای همراهی با آنها، هماهنگ شود تا مشکلی پیش نیاید. ضمنا محل مناسب سخنرانی و مداحی، حتما قبل از مراسم آماده شود. مثل محل نشستن آنها، میکروفن، سایه بان و ...

 

خدمات تشریفات ترحیم یاران

 

 بیشتر بخوانید: شرکت خدماتی ترحیم خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

تهیه تاج گل ترحیم و گل برای مزار، نکته ای طلایی در تشریفات مراسم ختم

در تشریفات مراسم ختم، صاحبان عزا دوست دارند. زیباترین و بهترین تاج گل ترحیم را کنار مزار عزیز خود بگذارند و بر روی خاکی که هنوز گرم است؛ از وجود عزیزشان، خوشبوترین گل را قرار دهند.
پس می توان گفت انتخاب تاج گل و گل برای مراسم، می تواند یکی از دغدغه بازماندگان باشد. چراکه اگر انتخاب مناسبی نداشته باشند. شاید تا سال ها حسرت بخورند.
از این رو برای تهیه تاج گل مراسم ترحیم و گل برای مزار، باید جایی را انتخاب کنید؛ که تصاویر تاج گل های قبلی خود را داشته باشند و از گل های تازه، برای تهیه تاج گل استفاده کنند.
اگر فرصت کافی برای تهیه تاج گل و گل مزار ندارید. می توانید از طریق سایتهای ارائه دهنده این خدمات، تاج مورد نظر خود را تهیه کنید؛ تا تاج گل و گل برای مزار را در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.
اما درصورتی که می خواهید از گل فروشی ها، تاج گل و گل برای مزار را خریداری کنید. حتما به موقع حاضر شدن گل و استفاده از گل های تازه را به فروشنده تاکید کنید و یکی از عزیزان خود را مسئول تحویل گیری و آوردن آنها بر سر مزار نمائید.

 

سفارش تاج گل ترحیم

 

پذیرایی از مهمان ها

در تشریفات مراسم ختم اگر همه چیز خوب و عالی باشد. اما پذیرایی درستی از مهمان ها انجام نشود. یعنی قدم آخر درست برداشته نشده؛ و همه زحمتها بر باد می رود. در این مورد هم سعی کنید؛ امکان استفاده از خدمات موسسات مربوطه را ندارید؛ وظایف را بین چند تن از اعضای خانواده و آشنایان نزدیک، از قبل تقسیم کنید. تا هرکس کاری را انجام دهد و مراسم به خوبی و آبرومند، برگزار شود. این وظایف می تواند؛ شامل:

 • مسئول چای
 • مسئول پخش غذا
 • مسئول پخش خرما و حلوا
 • مسئول پخش قاشق و چنگال
 • مسئول پخش آب
 • و...

 

در پایان

در این مطلب سعی کردیم؛ نکاتی طلایی از تشریفات مراسم ختم را یادآوری کنیم. غم از دست دادن عزیز بسیار سخت است. امید است این نکات به اندازه سر سوزنی راهنمای شما بوده باشد.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر